Těžba uhlí postupně končí.


Pro uhelné regiony, jako je Ústecko, je to obrovská výzva i příležitost. Život po uhlí má přinést lepší kvalitu života, čistší vzduch i ekonomický a společenský rozvoj.











Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji má s odklonem od uhlí pomoci Fond spravedlivé transformace, který připravila Evropská unie. Česká republika získala pro tento účel 42 miliard korun, které je třeba využít férově a proměnit regiony ve prospěch svých obyvatel.


 





Fond spravedlivé transformace myslí na zaměstnance uhelných dolů, elektráren, tepláren a další, kteří s koncem uhlí přijdou o práci.





︎︎︎ Vyhrazené finance jim zajistí rekvalifikace nebo nové pracovní příležitosti.



︎︎︎
Program myslí také na obnovu krajiny, rozvoj kultury, podporu lokálních podniků a celkové zlepšení kvality života.











Jak zajistit, aby byl Fond spravedlivé transformace využit ve prospěch vašeho regionu?





1.


V blížících se komunálních volbách dejte hlas těm, kteří peníze z fondu získají a využijí na rozvoj místa, kde žijete. To vy máte v rukou jejich mandát.



2.


Noví krajští a obecní zastupitelé musí mít jasnou představu, jak si rozvoj kraje či obce představují a jak s penězi naloží. Peníze na transformaci je třeba využít efektivně a ne je utratit za nesmyslné a megalomanské projekty.



3.


Plán na využití peněz musí myslet na to, co místní lidé opravdu potřebují a respektovat principy ekologické udržitelnosti.



4.


Dejte novým zastupitelům vědět, co chcete ve svém kraji změnit. Nebojte se k tomu postavit čelem. Vy nejlépe víte, co je třeba v místě vašeho bydliště zařídit.



5.


Zůstaňte v obraze. Sledujte, co se plánuje v místě vašeho bydliště a nebojte se na to zastupitelů ptát. Oficiální informace najdete na webu Ministerstva životního prostředí nebo na stránkách Regionální stálé konference Ústeckého kraje.










Tuto kampaň připravila platforma Co bude dál? ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku.

Navštivte blog Just Transition od Centra pro dopravu a energetiku, který má české i zahraniční rubriky.

Více se dozvíte také z CDE publikací Spravedlivá transformace: Co se povedlo v zahraničí nebo Jak zapojit veřejnost do přeměny uhelných regionů: Spravedlivá transformace a participace.